Koostis:
Hüaluroonhape on elusorganismide koostises olev loomulik komponent, kusjuures erinevatel liikidel ja erinevates kudedes on see täpselt ühesuguse ehitusega. Esmakordselt eraldati hüaluroonhapet 1934. aastal veise silma klaaskehast. Viimase kahe aastakümne jooksul on hülauroonhappe biomeditsiinilised kasutusalad järjest laienenud, sh liigesevalude ja viljatusravi ning esteetilise meditsiini valdkonda.
Keemiliselt on hüaluroonhape korduvate disahhariidide üksustest koosnev polüsahhariid, mis sisaldab glükuroonhapet ja n-atsetüülglükoosamiini.
Hoolimata päritolust sisaldab hüaluroonhape ainult neid kahte sahhariidiühendit. Bioloogilist perspektiivi silmas pidades on hüaluronhape liikidevahelise ja liigisisese sarnase struktuuri tõttu ideaalne aine meditsiinivaldkonnas kasutamiseks.
Hüaluroonhappe füsioloogiliseks funktsiooniks on vee sidumine kudedes. Hüaluroonhappe hüdrofiilsed omadused on seotud kolmemõõtmelise struktuuriga, tänu millele saab võimalikuks selle molekulaarkaaluga võrreldes suhteliselt suure hulga vee sidumine.
Ligikaudu 56% kehas leiduvast hüaluroonhappest paikneb nahas. Nahk sisaldab kollageen- ja elastiinkiudude maatriksit, mis hõljub rikkalikult hüaluroonhapet sisaldavas rakuvälises keskkonnas. Hüaluroonhappe loodud keskkond on omamoodi amortisaator välissurve vastu, kaitstes naha sügavamaid kihte füüsiliste kahjustuste eest. Lisaks on hüaluroonhappel libestav funktsioon ning ühtlasi võimaldab see nahal muuta kuju luude ja liigeste ühenduskohtades vastavalt liikumise iseärasustele.
Organismi vananedes allub endogeense hüaluroonhappe hulk nahas ja kogu kehas muutustele. Hüaluroonhappe vähenemine toob kaasa ka hüaluroonhappe molekulide väiksema veesiduvusvõime, mille tagajärjeks on naha õhenemine (vähenenud maht), kortsude teke ja muud vananemisele iseloomulikud ilmingud.
Hüaluroonhape inimese kehas
Kuigi suur osa organismis olevast hüaluroonhappest paikneb nahas, leidub seda ka klaaskehas, kus see annab silmadele kuju; kõhredes, luudes ja sünoviaalvedelikus, kus see toimib lubrikandina, amortisaatori ja filtrina; veresoontes ja nabaväädis. 60 kg kaaluva inimese keha sisaldab ligikaudu 12 g hüaluroonhapet.
Biotehnoloogilised meetodid
Hüaluroonhapet ei eraldata mitte ainult loomsetest kudedest vaid ka mõningatest bakterikultuuridest. Viimaseid võib kasvatada söötmel, kusjuures hüaluroonhape eraldatakse biotehnoloogiliste meetoditega. Eeldusel, et bakterikultuurid säilivad tootmisprotsessi käigus isoleeritult, saadakse hüaluroonhape, mida iseloomustab väga kõrge puhtuse tase ja erakordne biosobivus inimorganismiga.
Biotehnoloogiliselt toodetud hüaluroonhapet kasutatakse tänapäeval kosmetoloogias täitesüstide koostises. Keemilist struktuuri on muudetud (nn. ristiseotud i.k.cross-linked) et vältida kiiret lammutamist organismis leiduva ensüümi hüaluronidaasi poolt.
Biotehnoloogiliselt toodetud hüaluroonhappegeel on väga sarnane kehas leiduvale loomulikule hüaluroonhappele. See tähendab põletikuliste reaktsioonide ja teiste soovimatute kõrvalnähtude otsustavat vähenemist. Puudub haiguste edasikandumine ja harva esineb allergilisi reaktsioone.
Hüaluroonhappe kasutamine ja püsivus
Hüaluroonhape on paindlik ja võimaldab säilitada oma välimuse üle kontrolli. Kasutatakse kortsude täitmiseks, huulte täidlasemaks muutmiseks, näokontuuride korrigeerimiseks jne.
Hüaluroonhappel baseeruvate täitesüstide eeliseks on tulemuse pikaaegsus kuid mitte jäävus. Meie näokuju allub vananedes muutustele, seega tuleks vältida jäävate muudatuste tegemist, mida hiljem võib kahetsema hakata.
Protseduur:
Protseduur kestab 0,5 kuni 1 tund. Kuna inimeste valu taluvus on väge erinev, ei saa öelda et protseduur on väga valus või ei ole üldse valus. Tavaliselt talutakse protseduuri hästi. Protseduuri käigus viiakse aine peenikese nõela või elastse kanüüli abil soovitavasse piirkonda. Hüaluroonhappe preparaatidele lisatud Lidokaiin muudab protseduuri valutumaks.
Tulemus:
Nähtav tulemus on koheselt, parim tulemus 2 nädala möödudes.
Tulemuse püsimine on samuti väga individuaalne, sõltudes vanusest, nahatüübist, kortsude sügavusest, elustiilist, nahahooldusest. Keskmiselt püsib tulemus 1 aasta. Esimene protseduur vajab tavaliselt mõne kuu kuni poole aasta pärast kordusprotseduuri, et kindlustada parem ja kauakestvam tulemus.
Kõrvalmõjud:
Peale süstimist esineb süstitud piirkonnas vähene punetus, turse, ebatasasused, valulikkus, verevalum, mis mööduvad mõne päeva jooksul. Verevalum taandub 1 nädala jooksul, hiljemalt 10-ndaks päevaks. Huulte süstimisel esineb turse 2-3 päeva. Kui patsiendil on esinenud eelnevalt herpest siis peale süstimist võib tekkida herpeslööve. Harva tekib põletikuline reaktsioon. Kui hüaluroonhape satub süstimise käigus suuremas koguses veresoonde tekib verevarustuse häire vastavas naha piirkonnas ja naha nekroos. See on harvaesinev, kuid kõige raskem tüsistus, mis vajab kohest esmaabi ja hilisemat pikaaegset nahka taastavat ravi.
Järgnevate kuude jooksul võivad süstitud piirkonnas tekkida tihedamad kohad nn. granuloomid, naha värvuse muutus, turse, naha põletikuline reaktsioon, haavandumine. Kaasaegsete, kvaliteetsete ja turvalise päritoluga preparaatide puhul tekib neid tüsistusi väga harva. Seetõttu ei ole odava hinnaklassiga ja ebaturvalise päritoluga preparaat parim valik. Samuti on turvalisem jääda ühe tootja preparaatide juurde et nahas ei seguneks erinevad ained.
Ebatavalise reaktsiooni puhul peale süstimist tuleb kindlasti kontakteeruda protseduuri teostanud arstiga.
Vastunäidustused:
Rasedus
Põletkuline nahk
Ebarealistlikud ootused
Raskekujuline diabeet ja epilepsia
Eelnevalt kasutatud püsiimplantaadid süstitavas piirkonnas
Hüaluroonhappe preparaatide lai valik.
Tänapäeval on maailmas üle 160 erineva kortsutäite preparaadi. Kõige esimene kaasaegne täitesüsti preparaat oli Restylane mis loodi 1996 aastal Rootsis Q-MED firma poolt. Eelnesid väga põhjalikuud teadusuuringud ja järgnevate aastate jooksul püsis Restylane pikalt turuliidri rollis. Tema eeliseks olidki väga põhjalikud teadusuuringud, stabiilne kvaliteet ja tõestatud ohutus ja pikem püsivusaeg võrrelduna teiste preparaatidega.
Uudne Vycross tehnoloogia.
Allergani firma poolt loodud uue generatsiooni preparaatides Juvederm VOLBELLA, VOLUMA, VOLIFT ja VOLITE on kasutatud Vycross tehnoloogiat. Kui vanema generatsiooni preparaatide koostises on 100 % kõrgemolekulaarne hüaluroonhape siis Vycross tehnoloogia abil loodud preparaatides on 90 % madalmolekulaarset hüaluroonhapet ja 10 % kõrgemolekulaarset hüaluroonhapet.
Patsiendi seisukohalt on Vycross preparaatide eeliseks:
- Ühtlasem jaotumine nahas, ei teki tihedamaid kohti ja muhke. Tulemus loomulikum.
- Kliiniliselt tõestatud pikem püsivusaeg
VOLUMA kasutatakse põsesarnade tõstmiseks, püsivus kuni 18 kuud
VOLIFT kasutatakse sügavamate kortsude, huulte täitmiseks ja näokontuuride muutmiseks, püsivus kuni 15 kuud
VOLBELLA kasutatakse väiksemate kortside täitmiseks.
VOLITE kasutatakse biorevilitatsiooniks.
- Põhjustab vähem turset ja hematoome.
- Preparaadid sisaldavad Lidokaiini, seetõttu on protseduur vähem valulik. EI SOBI LIDOKAIINI ALLERGIA PUHUL.