Täitesüstid sobivad igas vanuses inimesele, aitavad kaotada olemasolevad kortsud ja nende süvenemise peatada. Täitesüst on kättesaadav igaühele, protseduur on kiire ja esmane tulemus on kohe näha. Kõige suurem eelis plastilise kirurgia ees on kiire taastumine, tulemust saab alati korrigeerida ning see on aja jooksul taaspöörduv.
Vananedes inimese luumass väheneb, selle tulemusel väheneb ka näo pehmete kudede toestus ja tekivad esimesed vananemise ilmingud. Taastades täitesüstide abil pehmeid kudesid toestavaid struktuure saab vähendada näo lõtvumist ja parandada näo ovaali.
Hüaluroonhape on elusorganismide koostises olev loomulik komponent, kusjuures erinevatel liikidel ja erinevates kudedes on see täpselt ühesuguse ehitusega.
Keemiliselt koostiselt on hüaluroonhape korduvate disahhariidide üksustest koosnev polüsahhariid, mis sisaldab glükuroonhapet ja n-atsetüülglükoosamiini.
Hüaluroonhappe füsioloogiliseks funktsiooniks on vee sidumine kudedes.
Ligikaudu 56% kehas leiduvast hüaluroonhappest paikneb nahas. Nahk sisaldab kollageen- ja elastiinkiudude maatriksit, mis hõljub rikkalikult hüaluroonhapet sisaldavas rakuvälises keskkonnas. Hüaluroonhappe loodud keskkond on omamoodi amortisaator välissurve vastu, kaitstes naha sügavamaid kihte füüsiliste kahjustuste eest. Lisaks on hüaluroonhappel libestav funktsioon ning ühtlasi võimaldab see nahal muuta kuju luude ja liigeste ühenduskohtades vastavalt liikumise iseärasustele.
Organismi vananedes allub endogeense hüaluroonhappe hulk nahas ja kogu kehas muutustele. Hüaluroonhappe vähenemine toob kaasa ka hüaluroonhappe molekulide väiksema veesiduvusvõime, mille tagajärjeks on naha õhenemine, kortsude teke ja muud vananemisele iseloomulikud ilmingud.
Kosmetoloogias kasutatav hüaluroonhape on eraldatud söötmetel kasvatatud bakterkultuuridest biotehnoloogiliste meetodite abil ja seda hüaluroonhapet iseloomustab väga kõrge puhtuse tase ja hea biosobivus inimorganismiga.
Kosmetoloogias kasutatava hüaluroonhappe keemilist struktuuri on muudetud (nn. ristiseotud i.k.cross-linked) et vältida kiiret lammutamist organismis leiduva ensüümi hüaluronidaasi poolt.
Biotehnoloogiliselt toodetud hüaluroonhappegeel on väga sarnane kehas leiduvale loomulikule hüaluroonhappele. See tähendab põletikuliste reaktsioonide ja teiste soovimatute kõrvalnähtude otsustavat vähenemist. Puudub haiguste edasikandumise ja harva tekib allergilisi reaktsioone.
Protseduur:
Protseduur kestab 15-25 minutit kuni 1 tund. Kuna inimeste valu taluvus on väge erinev, ei saa öelda et protseduur on väga valus või ei ole üldse valus. Tavaliselt talutakse protseduuri hästi. Protseduuri käigus viiakse aine peenikese nõela või elastse kanüüli abil soovitavasse piirkonda. Hüaluroonhappe preparaatidele lisatud Lidokaiin muudab protseduuri valutumaks. Millist täitesüsti ja millises koguses kasutatakse sõltub paljudest erinevatest teguritest: vanusest, kortsude sügavusest, süstitavast piirkonnast jne.
Tulemus:
Nähtav tulemus on koheselt, parim tulemus 2 nädala möödudes.
Tulemuse püsimine on samuti väga individuaalne, sõltudes vanusest, nahatüübist, kortsude sügavusest, elustiilist, nahahooldusest. Keskmiselt püsib tulemus aasta (6 kuud kuni 24 kuud). Rahuldava tulemuse saavutamiseni võivad vajalikud olla kordusprotseduurid, edaspidi on vajalik saavutatud tulemust säilitada.
Kuna hüaluroonhape seob vett ja stimuleerib kollageeni tootmist, siis nahk on pärast süstimist elastsem, niisutatum ja jume värskem. Peatub kortsude edasine süvenemine.
Kui süstimine lõpetada siis hüaluroonhappe mõju kaob aastate jooksul järk-järgult ja nahk jätkab oma loomulikku vananemist. Kindlasti peale süstimise lõpetamist naha vananemine ei kiirene vaid jätkab oma loomulikku vananemise protsessi.
Protseduuri eelsed soovitused:
-Tule konsultatsioonile, et arutada läbi soovitud tulemused, nende saavutamise võimalused ja teha raviplaan. Protseduuri saab teostada ka kohe konsultatsiooni järgselt.
-Protseduur ei sobi raseduse puhul.
-Protseduuri ei saa teostada aktiivse herpese ja põletikulise naha puhul.
-Mitte planeerida samaks õhtuks tähtsaid sündmusi, külaskäike, pidusid, sauna ja spa külastust.
-Enne tähtsate sündmuste saabumist (pulm, juubel jne.) on soovitav protseduur teostada vähemalt 1 kuu varem, sest siis jõuab saada ilusa soovitud tulemuse.
-Protseduurile eelnevate päevade jooksul ei ole soovitav kasutada verd vedeldavaid preparaate (Aspiriin, Ibuprofeen, Marevan, E vitamiin, Oomega rasvhapped jne.) sest soodustab verevalumite teket.
Protseduuri järgsed soovitused:
-Hoiduda süstitud piirkonna katsumisest ja masseerimisest.
-Vältida 24 tunni jooksul aktiivset sportimist ja alkoholi tarbimist
-Soovitav on vältida näo pesemist ja jumestuskreemi kandmist näole vähemalt 6 tunni jooksul.
-Saun ja päevitamine ei ole soovitatav nädala jooksul.
-Nahahooldustoodete kasutamist võib jätkata harjumuspäraselt.
Kõrvalmõjud:
Koheselt peale süstimist esineb punetus, turse, ebatasasused, valulikkus, mis mööduvad mõne päeva jooksul.
Süstimise käigus või mõne tunni möödudes võib tekkida verevalum, mis taandub 1 nädala jooksul, hiljemalt 10-ndaks päevaks.
Huulte süstimisel esineb turse 1-3 päeva.
Patsientidel, kes kasutavad verd vedeldavaid preparaate: Aspiriin, Ibuprofeen, Marevan, Oomega rasvhapped jne. on sagedasem verevalumite tekke võimalus.
Kui hüaluroonhape satub süstimise käigus suuremas koguses veresoonde, tekib verevarustuse häire vastavas naha piirkonnas ja naha nekroos. See on õnneks harvaesinev, kuid kõige raskem tüsistus, mis vajab kohest esmaabi ja hilisemat pikaaegset nahka taastavat ravi.
Põletkulisi reaktsioone ja allergiat tekib harva. Võib tekkida herpeslööve.
Järgnevate kuude jooksul võivad süstitud piirkonnas tekkida tihedamad kohad nn. granuloomid, naha värvuse muutus, põletikuline reaktsioon, haavandumine, turse. Kaasaegsete ja turvalise päritoluga ainete puhul tekib neid tüsistusi harva. Seetõttu ei ole odava hinnaga ja ebaselge päritoluga aine süstimine parim valik. Samuti on soovitav kasutada ühe tootja aineid, et vältida erinevate preparaatide segunemist ja sellest tekkivaid probleeme.
Ebatavalise reaktsiooni puhul peale süstimist tuleb kindlasti kontakteeruda protseduuri teostanud arstiga.
Vastunäidustused:
-Rasedus
-Põletkuline nahk
-Aktiivne herpes
-Ebarealistlikud ootused
-Raskekujuline diabeet ja epilepsia
-Eelnevalt kasutatud püsiimplantaadid süstitavas piirkonnas
-Lidokaiini allergia
-Vanus alla 18 eluaasta (lapsevanema nõusolekul)
Tänapäeval on maailmas üle 160 erineva hüaluroonhappe preparaadi. Kõige esimene kaasaegne täitesüsti preparaat oli Restylane mis loodi 1996 aastal Rootsis Q-MED firma poolt. Eelnesid väga põhjalikud teadusuuringud ja järgnevate aastate jooksul püsis Restylane pikalt turuliidri rollis. Tema eeliseks olidki väga põhjalikud teadusuuringud, stabiilne kvaliteet ja tõestatud ohutus ja pikem püsivusaeg võrrelduna teiste preparaatidega. Tänaseks on uuemad preparaadid seda turuliidri rolli muutnud.